Strona główna » Aktualności » 66. OKFA w Koninie
66. OKFA w Koninie

66. Ogólnopolski Konkurs Filmów Niezależnych im. prof. Henryka Kluby w Koninie odbywa się w całości online od 3 do 6 grudnia.

W programie znalazło się 48 filmów krótkometrażowych: niezależnych (6), amatorskich (26) i studenckich (16), spotkania z twórcami oraz pokazy specjalne.

To najstarszy w Polsce projekt dedykowany kinu spoza oficjalnego obiegu dystrybucyjnego. Część konkursowa wydarzenia adresowana jest do twórców amatorów, filmowców niezależnych oraz do studentów szkół filmowych. Jej celem jest promowanie offowego ruchu filmowego oraz prezentacja najnowszych dokonań w niekomercyjnym nurcie kina. OKFA pokazuje drogę od amatora, poprzez studenta do zawodowca.

Filmy w konkursie głównym (dostępne 3 i 4 grudnia na stronie kanale festiwalu na YouTube) wyłoniono z ponad 200 nadesłanych propozycji. Nagrody główne w trzech sekcjach: film amatorski, niezależny oraz studencki, przyzna jury w składzie: Małgorzata Imielska, Jagoda Szelc, Krzysztof Majchrzak, Łukasz Maciejewski i Bartosz Kruhlik. Filmy oceni również jury młodych: Patrycja Wiśniewska, Karolina Cybulska i Natalia Rosicka (studentki filmoznawstwa UAM w Poznaniu).

Na OKFA nie zabraknie również pokazów specjalnych, m.in. „Wszystko dla mojej matki” Małgorzaty Imielskiej oraz „Interiora” Marka Lechkiego. Gościem specjalnym będzie aktor filmowy i teatralny, Zbigniew Zamachowski, z którym porozmawia Łukasz Maciejewski. Rozmowę poprzedzi pokaz filmu „Zieja” w reżyserii Roberta Glińskiego. Zaplanowano też spotkanie z reżyserem Bartoszem Kruhlikiem oraz prezentację jego szkolnych etiud („Żar”, „Adaptacja”) oraz amatorskiej produkcji („Jutro”).

Muzycznym wydarzeniem będzie koncert Mary Komasa „Disarm”. Artystce towarzyszyć będzie kwartet smyczkowy, a na instrumentach elektronicznych Antoni Komasa Łazarkiewicz. Koncert zamknie galę przyznania nagród 66. OKFA.

Z kolei dla najmłodszych widzów (6-10 lat) przygotowano mikołajkowy seans filmów animowanych O!PLA na OKFA. Dostęp do filmów, spotkań, koncertu będzie bezpłatny.

Szczegóły dostępne są na stronie: www.okfa.ckis.konin.pl
a pokazy na: https://okfa.playlive.net/ i https://www.youtube.com/playlist

Skip to content