Strona główna » Aktualności » Cinema Italia Oggi 2022
Cinema Italia Oggi 2022

Cinema Italia Oggi – Przegląd Nowego Kina Włoskiego

6-10 maja, Warszawa

Filmem otwarcia w Warszawie jest najnowszy film Nanniego Morrettiego „Trzy piętra”. W programie znalazły się także: uhonorowany na zeszłorocznym festiwalu w Cannes dramat „Chiara” Jonasa Carpignano, „America Latina” braci D’Innocenzo, komedia „Superbohaterowie” (najnowszy film Paola Genovese, autora wielkiego hitu „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”) oraz „3/19” Silvia Soldiniego z Kasią Smutniak w roli głównej. Jak co roku, pokazom towarzyszyć będą prelekcje dr Anny Osmólskiej-Mętrak, italianistki, znawczyni włoskiej literatury i włoskiego kina.

Filmy przeglądu pokaże też Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu (6-12.05), a później Charlie w Łodzi (20-25.05), Rialto w Katowicach (22-30.05), Pałacowe w Poznaniu (26-31.05), GCF w Gdyni (10-13.06) i Kino pod Baranami w Krakowie (17-23.06).

Kalendarz projekcji w Warszawie:

06.05.2022 piątek 18:00, 20:30

TRZY PIĘTRA (2021) reż. Nanni Moretti, 119′

Twórca rewelacyjnego „Pokoju syna” powraca z poruszającym filmem o miłości, gniewie i wybaczeniu. Splatająca losy mieszkańców rzymskiej kamienicy, rozpisana na dekadę saga powstała w oparciu o bestsellerową powieść izraelskiego pisarza, Eshkola Nevo. „Trzy piętra” miały swoją premierę w konkursie festiwalu w Cannes, którego Nanni Moretti jest stałym bywalcem. Tym razem na Lazurowe Wybrzeże przywiózł dzieło, w którym rozmach sąsiaduje z intymnością, a do drzwi na zmianę pukają gniew i melancholia.

Pełen zaskakujących zwrotów akcji film mistrza włoskiego kina rozpoczyna się od wypadku. Ta tragedia na zawsze odciśnie piętno na małżeństwie surowego sędziego (w tej roli wystąpił sam Moretti), a inne dramatyczne zdarzenie z udziałem wiekowego sąsiada położy się cieniem na losach dwóch żyjących drzwi w drzwi rodzin. Kolejne z tytułowych trzech pięter zajmuje młoda matka, żona wiecznie nieobecnego męża. Zajęci swoimi problemami sąsiedzi nie dostrzegają jej dojmującej samotności. Włoski reżyser subtelnie nawiguje pośród splątanych interesów i skłębionych emocji, przekonując, że jedynym sposobem na rozsupłanie konfliktów – nie tylko sąsiedzkich – jest wybaczenie.

W pierwszym filmie Nanniego Morettiego zrealizowanym na podstawie cudzego scenariusza pobrzmiewają echa najlepszych melodramatów Pedra Almodóvara i trzymających w napięciu moralitetów Ashgara Farhadiego. Mistrzowska jest również obsada „Trzech pięter”, gdzie na schodach spotykają się największe gwiazdy włoskiego kina: Alba Rohrwacher („Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”, „Córka”), Riccardo Scamarcio („Oni”, „Kod Dedala”), Margherita Buy („Moja matka”, „Habemus papam – mamy papieża”), czy Anna Bonaiuto („Boski”, „Oni”).

07.05.2022 sobota 17:30

3/19 (2021) reż. Silvio Soldini, 120′

Camille (Kasia Smutniak) jest odnoszącą sukcesy prawniczką. Pewnego dnia bierze udział w wypadku samochodowym, w wyniku którego umiera młody imigrant. Podejmuje śledztwo i stawia czoła nowym sytuacjom, odwiedza nieznane miejsca. Podczas tej podróży spotyka Bruna i przechodzi przemianę.

07.05.2022 sobota 20:30

SUPERBOHATEROWIE (2021) reż. Paolo Genovese, 122′

Najnowszy film Paola Genovese, reżysera głośnych „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” oraz „The Place”, to sentymentalny komediodramat opowiadający o parze, która walczy o utrzymanie swojego związku. W główne role wcieliły się tu gwiazdy włoskiego kina: Jasmine Trinca („Pokój syna”, „Sekret bogini Fortuny”) oraz Alessandro Borghi („Suburra”, „The Place”). „Superbohaterowie” w sposób słodko-gorzki opowiadają historię o prawdziwej miłości i cenie, jaką trzeba za nią zapłacić.

Bohaterów filmu poznajemy w chwili, gdy jako młodzi ludzie zakochują się w sobie na zabój. Są przekonani, że miłość dana jest raz na zawsze i już do końca swoich dni będą szczęśliwi. Z biegiem czasu okazuje się jednak, że wspólne życie to nie tylko idylla, ale i mnóstwo trudnych chwil, z którymi niełatwo sobie poradzić. Tytułowi superbohaterowie walczą o utrzymanie związku, przechodząc przez różne, często skrajne, stany emocjonalne – bliskość i samotność, kłamstwa i uczuciowe rozterki, sekrety i zdrady.

Film Paola Genovese to opowieść o związkach i tym, jaką rolę odgrywa w nich czas. Reżyser, podobnie jak w swoich poprzednich produkcjach, stawia proste, ale głębokie i celne pytania. Tym razem zastanawiając się, czy miłość na całe życie wymaga określonych supermocy i czy istnieje recepta na udany związek. A jeśli nie?

Alessandro Borghi i Jasmine Trinca

08.05.2022 niedziela 17:30

KRÓL ŚMIECHU (2021) reż. Mario Martone, 131′

Uwielbiany neapolitański aktor, komik i dramaturg Eduardo Scarpetta (Tony Servillo), ojciec Eduarda De Filippo, całe swoje życie poświęcił teatrowi i odniósł sukcesy ponadczasowymi dziełami.

Jednak w 1904 po wystawieniu w atmosferze skandalu parodii „La figlia di lorio” Gabriele D’Annunzio, jednego z największych twórców tamtych czasów, wszystko, nad czym pracował wcześniej, mogło zostać stracone. Zapoczątkowało to pierwszy w historii Włoch proces sądowy dotyczący praw autorskich. Wydawało się, że wszystko w jego życiu się rozpada, ale wtedy Scarpetta wziął los w swoje ręce.

08.05.2022 niedziela 20:30

CHIARA (2021) reż. Jonas Carpignano, 121′

Osiemnaste urodziny najstarszej córki Claudia i Carmeli to dobra okazja do wspólnego świętowania dla całej rodziny oraz najbliższych przyjaciół. Giulia i jej trzy lata młodsza siostra Chiara ku uciesze zgromadzonych gości brylują na parkiecie. Rodzinną sielankę zakłóci jednak brutalny akt przemocy.

Po tym, jak samochód Claudia został wysadzony w powietrze, mężczyzna znika w tajemniczych okolicznościach. Co więcej, matka tytułowej bohaterki nie chce udzielić jej żadnych wyjaśnień. Chiara powoli otwiera oczy na rzeczywistość, którą wcześniej ignorowała, i na własną rękę rozpoczyna śledztwo. Doprowadzi ją ono do momentu, kiedy będzie musiała zdecydować o swojej przyszłości i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ważniejsza dla niej jest lojalność wobec rodziny, czy szansa na nowe życie.

Jonas Carpignano w “Chiarze” kontynuuje swój reżyserski styl zawieszony między dokumentem a fikcją. Realizm opowieści osadzonej w splątanej z mafią społeczności podkreślają zdjęcia Tima Curtina i muzyka skomponowana przez cenionego reżysera Benha Zeitlina.

09.05.2022 poniedziałek 18:00

AMERICA LATINA (2021) reż. Damiano D’Innocenzo, Fabio D’Innocenzo, 90′

Latina: bagna, tereny melioracyjne, nieczynne elektrownie jądrowe, wilgoć. Massimo Sisti jest właścicielem gabinetu stomatologicznego, który nosi jego imię. Profesjonalny, miły, spokojny, ma wszystko, czego pragnął: piękną willę położoną w cichej okolicy i kochającą rodzinę, która towarzyszy mu przez upływające dni, miesiące i lata.

Jego żona Alessandra oraz córki Laura i Ilenia (pierwsza nastolatka, druga jeszcze nie) są całym jego światem, jego szczęściem, nagrodą za lata wyrzeczeń i ciężkiej pracy. Pewnego dnia tej spokojnej, niczym niezmąconej wiosny zdarza się to, co nieprzewidywalne: Massimo schodzi do piwnicy i niedorzeczność przejmuje kontrolę nad jego życiem.

Elio Germano

09.05.2022 poniedziałek 20:30

RE GRANCHIO (2021) reż. Alessio Rigo de Righi, Matteo Zoppis, 100′

We współczesnych Włoszech niektórzy starsi myśliwi wspominają historię Luciana – bezdomnego i alkoholika żyjącego pod koniec XIX wieku na toskańskich wsiach. Jego styl życia i ciągły sprzeciw wobec despotycznego lokalnego księcia sprawiły, że stał się wyrzutkiem społeczności. By chronić kobietę, którą kocha, Luciano popełnił niewybaczalny czyn. Potem przestępca został zesłany na Ziemię Ognistą. Tam z pomocą poszukiwaczy złota szukał mitycznego skarbu, torując sobie drogę do odkupienia. Jednak na tych jałowych ziemiach mogło wyrosnąć niewiele poza chciwością i szaleństwem.

10.05.2022 wtorek 18:00

WELCOME VENICE (2021) reż. Andrea Segre, 100′

Osadzony w Wenecji dramat opowiada o trzech braciach, którzy popadają w konflikt w związku z przeznaczeniem ich rodzinnego domu. Jeden z nich chce go wykorzystać w celach turystycznych i zamienić w pensjonat.

10.05.2022 wtorek 20:30

FREAKS OUT (2020) reż. Gabriele Mainetti, 141′

Rzym, 1943 rok: Matilde, Cencio, Fulvio i Mario żyją w cyrku jak rodzeństwo. Kiedy Izrael, właściciel cyrku, w tajemniczy sposób znika – być może w ucieczce lub schwytany przez nazistów – czwórka przyjaciół zostaje sama w okupowanym mieście. Ktoś jednak ma plan, który może zmienić ich losy… i bieg historii.

Więcej: https://kinomuranow.pl/

Skip to content