Strona główna » Aktualności » Cinemaforum bezpłatnie online
Cinemaforum bezpłatnie online

Dziś rozpoczyna się CINEMAFORUM – 19. Międzynarodowe Forum Filmów Krótkometrażowych prezentujące krótkie filmy z całego świata. 19. edycja festiwalu odbędzie się w dniach 4-8 listopada 2020 r. w formule online na platformie mojeekino.pl. Dostęp do filmów jest bezpłatny, po uprzedniej rejestracji. Towarzyszące festiwalowi dyskusje, spotkania branżowe i warsztaty można obejrzeć w naszych kanałach internetowych.

„Przed nami pięć dni z najlepszym kinem krótkometrażowym. Pięć dni z bohaterami i bohaterkami, którzy w różnych częściach świata toczą batalie o sprawy fundamentalne. Pięć dni z reżyserami i reżyserkami, którzy potrafią o tym opowiadać z lekkością, humorem, ale również powagą i namysłem. Pięć dni z filmami amerykańskimi, brytyjskimi, niemieckimi, irańskimi, egipskimi, polskimi i nie tylko. Życzę udanych seansów!” – mówi Błażej Hrapkowicz, Dyrektor festiwalu.

Wśród 22 filmów prezentowanych w międzynarodowym konkursie krótkometrażowych filmów fabularnych znajdują się zarówno filmy z najodleglejszych zakątków świata, jak i obiecujące polskie produkcje zrealizowane przez młodych filmowców.

„Nastolatka w Iranie, zdesperowany ojciec w Macedonii Północnej, mali kolekcjonerzy kart piłkarskich w Palestynie, zakonnica w Polsce, młoda gimnastyczka w Belgii – wszyscy funkcjonują w światach pozornie hermetycznych, a przecież doskonale nam znanych. Obserwujemy patriarchalną opresję i urzędniczą inercję, widzimy sport, który staje się trampoliną do marzeń albo udręką ciała, śledzimy instytucjonalne uwikłanie wiary. Nasze filmy konkursowe to dramaty, (czarne) komedie, horrory. Myślę, że każdy znajdzie na CINEMAFORUM coś dla siebie” – dodaje Hrapkowicz.

Obok konkursu międzynarodowego warto wymienić inne festiwalowe sekcje. CINEMAFORUM i American Film Festival wspólnie zapraszają widzów na sekcję American Shorts – autorski przegląd najlepszych amerykańskich krótkich metraży. CINEMAFORUM współpracuje także z legendarnym festiwalem filmów krótkometrażowych w Oberhausen i prezentuje najciekawsze filmy z tej imprezy. Po raz kolejny w programie znalazła się sekcja „Mistrzowie” z krótkometrażowymi projektami największych twórców światowego kina – w tym roku jedną z perełek cyklu jest “Nimic” greckiego reżysera Yorgosa Lanthimosa („Kieł”, „Lobster”, „Faworyta”). W programie jest też sekcja prezentująca krótkie metraże nagradzane przez BAFTA – Brytyjską Akademię Sztuk Filmowych i Telewizyjnych.

Nieodłączną częścią festiwalowego programu jest prezentacja filmów nominowanych do Nagród im. Jana Machulskiego. W tym roku w specjalnej prezentacji online można obejrzeć 33 najlepsze polskie filmy krótkometrażowe.

W ramach festiwalu odbywa się również skierowany do branży filmowej program INTERFILMLAB 4.0. Podczas debat i warsztatów goście rozmawiają o roli producenta/producentki w kinie krótkometrażowym, o komercyjnym i artystycznym potencjale projektów filmowych oraz budowaniu potencjału promocyjnego filmów na rynku polskim i międzynarodowym. Nie zabraknie też wątków dotyczących zachowania równowagi pomiędzy dystrybucją kinową a rynkiem VOD w realiach Covid-19. Z kolei podczas debaty współorganizowanej przez Ośrodek Enterprise Europe Network przy Łukasiewicz – IMBiGS organizatorzy i selekcjonerzy europejskich festiwali filmowych przeanalizują możliwości produkcji imprez filmowych podczas pandemii.

W programie są również masterclassy dotyczące reżyserii filmowej, scenariusza filmu krótkometrażowego, aktorstwa i montażu filmowego oraz webinarium o pitchingu. Prowadzą je uznani specjaliści z branży (Zofia Domalik, Aleksandra Leszczyńska, Bartosz Kruhlik, Rafał Listopad i Michał Oleszczyk).

Więcej na: https://cinemaforum.pl/

Skip to content