Strona główna » Aktualności » Etiuda & Anima 2021
Etiuda & Anima 2021

28. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda & Anima

16-21 listopada, Kraków

Wydarzenie w krakowskim kinie Kijów Centrum zainauguruje animowany „My Sunny Maad” (2021, reż. Michaela Pavlátová). Centralnym punktem festiwalu są niezmiennie dwa tytułowe międzynarodowe konkursy: Etiuda na najlepszy studencki film krótkometrażowy, w którym uczestnicy walczą o statuetki Złotego, Srebrnego i Brązowego Dinozaura, i Anima, czyli rywalizacja o Złote, Srebrne i Brązowe Jabberwocky. Filmy konkursowe dostępne będą w sieci na platformie streamingowej dla widzów z całej Polski.

Wśród imprez okołokonkursowych znajdą się m.in. eksperymentalne filmy animowane braci Antoniszczaków – Ryszarda i Juliana (znanego pod skróconym nazwiskiem Antonisz) oraz rodziny Chrzanowskich: Andrieja i Ilji. Pokazane zostanie 10 najlepszych węgierskich krótkometrażowych filmów ostatniego 20-lecia wybranych przez Gezę M. Totha, uznanego twórcę filmów animowanych z Węgier.

Organizatorzy uczczą pamięć Alicji Helman, nestorki polskiego filmoznawstwa, która zmarła w lutym tego roku. Z tej okazji w krakowskim kinie Kijów Centrum odbędzie się seans jednego z filmów najbardziej cenionych przez prof. Helman: „Śmierci w Wenecji” (1971) Luchina Viscontiego. Projekcji legendarnej adaptacji noweli Tomasza Manna towarzyszyć będzie seans dokumentu pt. „Najpiękniejszy chłopiec na świecie” (2021, reż. Kristina Lindström, Kristian Petri), traktującego o losach Björna Andrésena, który jako 15-letni chłopiec zagrał w filmie włoskiego mistrza.

28. Etiuda & Anima odbędzie się w większości w wersji on-line.

WIĘCEJ: ETIUDAANDANIMA.PL

Skip to content