Strona główna » Aktualności » Europejskie Nagrody Filmowe 2021
Europejskie Nagrody Filmowe 2021

Rozdano Europejskie Nagrody Filmowe. Trzy główne wyróżnienia zdobyła “Aida” w reżyserii Jasmili Zbanić, którą uznano najlepszą europejską reżyserką. Nagrodę otrzymała też grająca w tym filmie główną rolę Jasna Đuričić. “Aida” powstała w między innymi polskiej koprodukcji.

Trzy Europejskie Nagrody Filmowe otrzymał duński animowany dokument „Przeżyć” (Flee) Jonasa Pohera Rasmussena, który doceniono za najlepszą pełnometrażową animację, za pełnometrażowy dokument oraz nagrodą od europejskich studentów. Nagrodę dla najlepszego europejskiego aktora otrzymał Anthony Hopkins za rolę w filmie „Ojciec” Floriana Zellera, który zdobył też, wraz z Christopherem Hamptonem, nagrodę za najlepszy europejski scenariusz. Powtórzyła się więc dokładnie taka sama sytuacja jak na tegorocznych Oscarach. Najlepszym europejskim odkryciem uznano film „Obiecująca. Młoda. Kobieta” w reżyserii Emerald Fennell. Najlepsza europejska komedia to „Ninjababy”.

Niedawno poznaliśmy też laureatów nagród w kategoriach technicznych, gdzie doceniono m.in. „Wielką wolność”, „Lamb” i „Titane”.

Pełna lista nagrodzonych znajduje się na oficjalnej stronie Europejskiej Akademii Filmowej:

europeanfilmawards.eu

Skip to content