Strona główna » Aktualności » Maliny i Węże
Maliny i Węże

Niemal w tym samym czasie za oceanem przyznano Złote Maliny, a w Polsce Węże. Obie nagrody wskazują to co zdecydowanie nie wypadło w filmach, nagradzają najgorsze dzieła i ich twórców i w obu rozdaniach wyróżnienia zdobyło „365 dni” Barbary Białowąs i Tomasza Mandesa. W USA polska produkcja otrzymała tylko jedną nagrodę, a na rodzimym podwórku trzy, w tym tą najważniejszą.

Złotą Malinę dla najgorszego filmu roku zdobył dokumentalny „Absolute Proof”, w którym jego autor próbuje forsować teorię, jakoby chiński cyberatak zadecydował o wyborach prezydenckich w USA w 2020 roku. Autorem filmu i jego bohaterem jest Mike Lindell, który zdobył też nagrodę dla najgorszego aktora. Najwięcej Malin zdobył film „Music”, doceniony za najgorszą reżyserię (Sia) i dwie role aktorskie (Kate Hudson i Maddie Ziegler). Dwie Złote Maliny otrzymał Rudy Giuliani, obie za „występ” w „Kolejnym filmie o Boracie”. Były burmistrz Nowego Jorku zdobył Malinę za najgorszą rolę drugoplanową oraz za ekranowy duet ze swoim rozporkiem (seans filmu o Boracie wyjaśni o co chodzi).

W niemal wszystkich kategoriach do Złotych Malin po raz pierwszy w historii nominowano polski film. To znane w USA z Netfliksa „365 dni”. Produkcja ta w 2020 roku odniosła w polskich kinach duży sukces, przyciągając 1,5 mln widzów. Ostatecznie film zdobył tylko jedną Złotą Malinę, którą otrzymał autor scenariusza. (pełna lista nagrodzonych: https://www.razzies.com/index.html)

Za to w Polsce „365 dni” wygrało Wielkiego Węża, nagrodę dla najgorszego filmu roku przyznawaną przez Popkulturalną Akademię Wszystkiego. Do tego „365 dni” zdobyło też laury za najgorszy scenariusz i ekranowy duet. Trzy Węże otrzymał też film Patryka Vegi „Pętla”, który doceniono za najgorszą reżyserię, rolę żeńską i efekt specjalnej troski. Dwie nagrody trafiły do „Swingersów” (najgorsza rola męska i najbardziej żenująca scena). Wśród wyróżnionych aktorów znaleźli się Katarzyna Warnke, Anna Maria Sieklucka, Michał Koterski, Michel Morone i Maciej Stuhr. Z powodów pandemicznych nie odbyła się uroczysta gala – werdykt przedstawiono w postaci skromnego okolicznościowego filmiku, w którym poszczególne kategorie przedstawił Rafał Rutkowski (https://youtu.be/lwlgEqzMEQM).

Skip to content