Strona główna » Aktualności » Oscary 2022
Oscary 2022

Oscara w kategorii najlepszy film roku zdobyła „CODA”, która została też nagrodzona za scenariusz adaptowany Siân Heder i rolę drugoplanową Troya Kotsura. Najwięcej nagród odebrali twórcy „Diuny”, która triumfowała w sześciu kategoriach. Nominowane w 12 kategoriach „Psie pazury”, zdobyły tylko jedną nagrodę, za reżyserię dla Jane Campion.

Podczas gali Will Smith spoliczkował Chrisa Rocka, bo ten zażartował z jego chorującej żony. Niedługo potem Will Smith odebrał Oscara dla najlepszego aktora za rolę Richarda Williamsa w „King Richard: Zwycięska rodzina” a swoją emocjonalną przemowę zaczął od słów: „Richard Williams był obrońcą swojej rodziny”.

Oscar 2022 to zdecydowany triumf filmu „CODA”, wzruszającej historii o rodzinie, w której większość członków jest głuchoniema i zmaga się z przeciwnościami losu. Akademia dała tym samym wyraźne poparcie dla opowieści o ludziach niedostatecznie reprezentowanych do tej pory w kinie masowym. Wygrana tego filmu dała pierwsze w historii zwycięstwo produkcji dystrybuowanej przez serwis streamingowy. Nie było to jednak udziałem walczącego o Oscara od lat Netflixa, ale Apple TV+, który na rynku jest dopiero od trzech lat. W sumie „CODA” zdobyła trzy nagrody, we wszystkich kategoriach, do których była nominowana. Film jest remake’iem francuskiej produkcji “Rozumiemy się bez słów” (2014) w reżyserii Érica Lartigau.

Nagroda za reżyserię dla Jane Campion to trzecia dopiero statuetka w tej kategorii dla kobiety, drugi rok z rzędu, bo rok temu wygrała reżyserka Chloé Zhao. Dla Campion to już drugi Oscar, w 1994 roku została nagrodzona za scenariusz “Fortepianu”.
„Diuna” triumfowała w kategoriach: muzyka – drugi Oscar w karierze dla Hansa Zimmera, zdjęcia (Greig Fraser), montaż, scenografia, efekty wizualne i dźwięk.

Oscara dla najlepszej aktorki zdobyła Jessica Chastain za rolę w filmie „Oczy Tammy Faye”, a obraz ten doceniono też nagrodą za charakteryzację. Wśród aktorek drugoplanowych wygrała Ariana DeBose za „West Side Story”. Za tę samą postać, w „West Side Story” przed 60 laty nagrodzono Ritę Moreno. DeBose przeszła do historii, stając się pierwszą queerową afro-latynoską aktorką, która zdobyła Oscara.

Za najlepszą pełnometrażową animacje uznano „Nasze magiczne Encanto”, wśród pełnometrażowych dokumentów wygrał „Summer of Soul”, a wśród filmów międzynarodowych „Drive My Car”. Był to piąty Oscar w historii dla japońskiej kinematografii. Kenneth Branagh odebrał Oscara za scenariusz do filmu „Belfast”. Za najlepszą piosenkę uznano „No Time To Die” z filmu „Nie czas umierać”, kolejnej części opowieści o Jamesie Bondzie. Najlepsze kostiumy oglądaliśmy w filmie „Cruella”.

„Sukienka” musiała uznać wyższość „The Long Goodbye” Aneila Karii z udziałem i muzyką Riza Ahmeda, który jest również współscenarzystą filmu. Najlepsza krótka animacja to „The Windshield Wiper”, a krótki dokument to „The Queen Of Basketball”.

PEŁNA LISTA NAGRODZONYCH

NAJLEPSZY FILM
CODA
Philippe Rousselet, Fabrice Gianfermi, Patrick Wachsberger, Producenci

AKTORKA W GŁÓWNEJ ROLI
JESSICA CHASTAIN – The Eyes of Tammy Faye / Oczy Tammy Faye

AKTOR W GŁÓWNEJ ROLI
WILL SMITH – King Richard

REŻYSERIA
Jane Campion – PSIE PAZURY

PIOSENKA ORYGINALNA
NO TIME TO DIE
z filmu Nie czas umierać; muzyka i słowa Billie Eilish, Finneas O’Connell

PEŁNOMETRAŻOWY FILM DOKUMENTALNY
SUMMER OF SOUL (…OR, WHEN THE REVOLUTION COULD NOT BE TELEVISED) – Ahmir “Questlove” Thompson, Joseph Patel, Robert Fyvolent, David Dinerstein

SCENARIUSZ ADAPTOWANY
CODA – Siân Heder

SCENARIUSZ ORYGINALNY
BELFAST – Kenneth Branagh

KOSTIUMY
CRUELLA – Jenny Beavan

MIĘDZYNARODOWY FILM FABULARNY
DRIVE MY CAR – Japonia

AKTOR W ROLI DRUGOPLANOWEJ
TROY KOTSUR – CODA

PEŁNOMETRAŻOWY FILM ANIMOWANY
ENCANTO / NASZE MAGICZNE ENCANTO – Jared Bush, Byron Howard, Yvett Merino, Clark Spencer

EFEKTY WIZUALNE
DIUNA – Paul Lambert, Tristan Myles, Brian Connor, Gerd Nefzer

ZDJĘCIA
DIUNA – Greig Fraser

AKTORKA W ROLI DRUGOPLANOWEJ
ARIANA DeBOSE – West Side Story

SCENOGRAFIA
DIUNA – Patrice Vermette, Zsuzsanna Sipos

CHARAKTERYZACJA I FRYZURY
OCZY TAMMY FAYE – Linda Dowds, Stephanie Ingram, Justin Raleigh

MUZYKA ORYGINALNA
DIUNA – Hans Zimmer

MONTAŻ
DIUNA – Joe Walker

DŹWIĘK
DIUNA – Mac Ruth, Mark Mangini, Theo Green, Doug Hemphill, Ron Bartlett

DOKUMENTALNY FILM KRÓTKOMETRAŻOWY
THE QUEEN OF BASKETBALL – Ben Proudfoot

ANIMOWANY FILM KRÓTKOMETRAŻOWY
THE WINDSHIELD WIPER – Alberto Mielgo, Leo Sanchez

KRÓTKOMETRAŻOWY FILM AKTORSKI
THE LONG GOODBYE – Aneil Karia, Riz Ahmed

WIĘCEJ: OSCARS.ORG

Skip to content