Strona główna » Polski film dla dzieci i młodzieży
Polski film dla dzieci i młodzieży
„Polski film dla dzieci i młodzieży” to pierwsza książka w pełny sposób opowiadająca o historii ulubionych filmów dla młodej widowni, ich bohaterów i ich twórców. Kto pierwszy zrobił w Polsce film dla dzieci? Skąd wzięli się Bolek i Lolek, Reksio, Miś Uszatek? Jak powstawała „Akademia Pana Kleksa” i gdzie Stanisław Jędryka znalazł bohaterów swoich słynnych filmów i seriali?

Autorzy prowadzą czytelnika przez historię polskiego filmu dla dzieci i młodzieży, opowiadają o dziejach studiów filmów animowanych, rozmawiają z trzydziestoma wybitnymi twórcami filmowymi. Książka, wzbogacona o biografie twórców i pełen indeks filmów dla młodej widowni jest bezcennym źródłem wiedzy o tym, co znane i bliskie każdemu z nas, o filmach naszego dzieciństwa.

Tytuł: „Polski film dla dzieci i młodzieży”.
Autor: Jerzy Armata, Anna Wróblewska

Projekt okładki: Rafał Sosin

Cena w sprzedaży wysyłkowej:
50 zł (łącznie z kosztami przesyłki)

Monografia zawiera historię polskiego filmu dziecięcego animowanego, aktorskiego od strony filmoznawczej i od strony produkcyjnej, instytucjonalnej. Historia ta rozpoczyna się jeszcze pod zaborami, kończy na dniu dzisiejszym, na najnowszych filmach i serialach, które dopiero weszły do dystrybucji lub wręcz powstają.

W części branżowej naszkicowana została sytuacja produkcji filmowej dla młodego widza w Polsce od 1989 roku, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji obecnej. Osobne rozdziały poświęcone są słynnemu poznańskiemu festiwalowi dla młodej widowni Ale Kino! oraz programowi Polskie Kino Młodego Widza Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Autorzy zadają także trudne pytania o przyszłość polskiego kina dla młodej widowni, o jego kondycję i miejsce w dzisiejszym systemie produkcji i dystrybucji filmowej i telewizyjnej.

Publikacja zaopatrzona jest w obszerne leksykony: filmów, twórców, producentów.

Prawdziwą gratką są wywiady z twórcami i producentami filmów dla dzieci m.in. z Ryszardem Antoniszczakiem, Witoldem Gierszem, Zofią Ołdak, Dorotą Kędzierzawską, Stanisławem Jędryką, Andrzejem Maleszką, Maciejem Wojtyszką, Wiktorem Skrzyneckim. Książka, licząca 364 stron (format 24 cm x 28 cm), jest bogato ilustrowana fotosami, zdjęciami z planów filmowych, festiwali filmowych i zdjęciami prywatnymi.

Informacje podstawowe:
Jerzy Armata, Anna Wróblewska, „Polski film dla dzieci i młodzieży”, Fundacja KINO, Warszawa 2014
ISBN 978-83-934695-1-2
Redakcja i korekta: Iwona Cegiełkówna
Projekt okładki, projekt graficzny i skład: Rafał Sosin
Zdjęcia: Filmoteka Narodowa, Muzeum Kinematografii, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, zbiory producentów, zbiory prywatne
Książka dofinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej
Współfinansowanie: Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, Stowarzyszenie Filmowców Polskich
Partnerzy: Miasto Poznań, Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!, Instytut Kosmopolis, WFDiF, Filmoteka Szkolna
Patroni: Magazyn Filmowy SFP, sfp.org.pl, GAGA, MiniMini+, teleTOON+, czasdzieci.pl, Radio Bajka, Kino Polska TV, Tele Pro

Sylwetki autorów
Jerzy Armata – krytyk filmowy, publicysta, znawca animacji i filmu dziecięcego. Przez wiele lata kierował działem kultury w krakowskiej „Gazecie Wyborczej”, obecnie jest redaktorem naczelnym „Magazynu Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich”. Dyrektor artystyczny festiwalu Tarnowska Nagroda Filmowa i autor licznych książek na temat polskiego filmu, laureat prestiżowych nagród, m.in. nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz medalu Zasłużony Kulturze – Gloria Artis, przyznawanego przez ministra kultury.

Anna Wróblewska – doktor nauk humanistycznych, rzecznik prasowy, publicystka, dziennikarka, menedżer kultury. Wykładowca na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, specjalizuje się w tematyce ekonomii kultury, przemysłów kreatywnych, ekonomii organizacji branży filmowej, animacji i filmu dla dzieci. Autorka książek i artykułów w prasie branżowej, laureatka nagród ministra kultury i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Cena w sprzedaży wysyłkowej – 50 zł. Cena w księgarniach – 60 zł.

1. Złóż zamówienie – e-mailem jacek@kino.org.pl lub telefonicznie – nr (22) 841 68 43
(podając adres, na który ma być dostarczona książka)
2. Wpłać należność na konto (w tytule przelewu należy podać tytuł zamawianej książki)

Fundacja KINO, ul. Puławska 61, 02-595 Warszawa

Nr 90 1020 1068 0000 1702 0232 5819

Po otrzymaniu wpłaty książka zostanie wysłana pod podany adres przesyłką priorytetową w ciągu 3-5 dni roboczych (podana cena zawiera koszty przesyłki krajowej).

Skip to content