Strona główna » Więcej niż kino
Więcej niż kino
Zbiór publikowanych na łamach miesięcznika „Kino” felietonów „Ścinki” Bożeny Janickiej. Znajdują się w nim wybrane teksty, pierwszy z datą: maj 2000, ostatnie z 2016 roku, w wersjach zaktualizowanych na potrzeby publikacji książkowej.

Autorka, towarzysząca polskiemu kinu od lat, widzi w nim „więcej niż kino”. Tak pisała w artykule, zatytułowanym „Jest ważniejsze” (KINO nr 1/2014) komentując najliczniej oglądane polskie filmy 25-lecia oraz nowe, z roku 2013: „Zapytano mnie w pewnej audycji radiowej, czym różni się polskie kino od zagranicznego. Zanim zdążyłam powtórzyć którąś wypolerowaną od zużycia hipotezę, usłyszałam własną odpowiedź: jest ważniejsze. Rzecz jasna dla nas, jako pewnej wspólnoty kulturowej. Polskie kino żyje bowiem nie tylko na sali kinowej, po seansie wychodzimy z obejrzanym filmem na ulice naszych miast”.

Tytuł: „Więcej niż kino”.
Autorka: Bożena Janicka

Projekt okładki: Andrzej Dudziński

Format 145 x 205 mm,
Objętość 392 str. + okładka
Twarda oprawa, szyta tekturowa, z obwolutą

Cena w sprzedaży wysyłkowej:
35 zł (łącznie z kosztami przesyłki)

W tych świetnie napisanych, błyskotliwych felietonach, wolnych od „wypolerowanych od zużycia hipotez” pojawiają się najważniejsze pytania, na które szuka odpowiedzi dzisiejsze polskie kino: czyją własnością są nasze mity narodowe, gdzie przebiega granica między autocenzurą a poczuciem odpowiedzialności, czy łamiąc kolejne tabu przed którymś trzeba się zatrzymać – i podobne.

W zbiorze znajdują się także teksty o filmach dokumentalnych oraz felietony o wybranych filmach zagranicznych, stanowiących ważny kontekst dla kina polskiego.

„Naprawdę warto po tę książkę sięgnąć. Drukowane na przedostatniej stronie „Kina” felietony Janickiej giną wśród poprzedzających je recenzji, wywiadów i szkiców. Dopiero wydrukowane razem tworzą panoramę współczesności. Tę opowieść o ludziach, sztuce i świecie, w której można się rozsmakować.” Barbara Hollender, „Rzeczpospolita” 31 marca 2017

Wydawca: Fundacja dla Kina
Dystrybucja: Fundacja KINO, ul. Puławska 61, 02-595 Warszawa, kontakt: jacek@kino.org.pl
Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej

Patroni medialni: Telewizja Kino Polska, Radio TOK.FM, NaEkranie.pl, miesięcznik KINO

Książka jest dostępna w sprzedaży wysyłkowej w cenie 35 złotych.

Cena w sprzedaży wysyłkowej – 35 zł. Cena w księgarniach – 40 zł.

1. Złóż zamówienie – e-mailem jacek@kino.org.pll lub telefonicznie – nr (22) 841 68 43
(podając adres, na który ma być dostarczona książka)

2. Wpłać należność na konto (w tytule przelewu należy podać tytuł zamawianej książki)

Fundacja KINO, ul. Puławska 61, 02-595 Warszawa

Nr 90 1020 1068 0000 1702 0232 5819

Po otrzymaniu wpłaty książka zostanie wysłana pod podany adres przesyłką priorytetową w ciągu 3-5 dni roboczych (podana cena zawiera koszty przesyłki krajowej).

Skip to content