Recenzje filmów
Perfect Days
„Perfect Days” urzekają minimalizmem formy i pięknem zaklętym w najbardziej prozaiczne rytuały dnia. (…) W tej filmowej kronice ulotnych chwil łzy szczęścia mieszają się z powszednim smutkiem, a najmniejsze gesty urastają do rangi wielkiego piękna – pisze Daria Sienkiewicz.
Joika
„Joika”, choć momentami wpada na scenariuszowe mielizny, to zdecydowanie warte zobaczenia widowisko, które zachwyca wizualnie, trzyma w napięciu, a jednocześnie staje się krytyką państwa mającego, pomimo swojej antypatyczności, niepokojący urok – pisze Franciszek Drąg.
Rojst. Millenium
„Rojst. Millenium” uwodzi – pomysłami fabularnymi, świetną obsadą, estetyką, wyborami muzycznymi, rymami z poprzednimi częściami. Widać ogrom pracy produkcyjnej, który został włożony w ten serial (…). Gdy jednak entuzjazm pierwszej projekcji opada, na światło dzienne wychodzą też pewne niedociągnięcia – pisze Ola Salwa.
Kobieta z…
Siłą kina Szumowskiej i Englerta często bywa casting i tym razem trudno wyobrazić sobie główną postać zagraną lepiej niż robi to Małgorzata Hajewska-Krzysztofik. Gra symfonię powstrzymywanych emocji. Spektrum płci w jej wydaniu zyskuje całkiem nowy wymiar – pisze Adriana Prodeus.
Czerwone niebo
Nad miłosnymi zmaganiami cieniem kładzie się śmierć – która ustawia miłosne i twórcze rozterki Leona w zupełnie innej perspektywie. Natura pokazuje swoje destrukcyjne oblicze (…). Ta rysująca się w „Czerwonym niebie” perspektywa nadaje skromnemu, pozornie pozbawionemu wielkich napięć i estetycznie zachowawczemu dziełu Petzolda szczególną aktualność – pisze Jakub Majmurek.
Orlando – moja polityczna biografia
Swoim ekranowym Orlandom, (…) negocjującym dla siebie miejsce i rolę w społeczeństwie, Preciado dał szansę ekspresji w sprzyjającym środowisku: sztuce. A pomogła otwarta formuła dokumentalnego eseju i zapewne także poczucie wolności twórczej autora – pisze Barbara Kosecka.
Najnowszy numer
Prenumerata
Zobacz koniecznie
Nagrody Kina
Nasze książki
English issue
O nas
Newsletter
Aktualności
26. Przegląd Filmowy Kino na Granicy
Na program tegorocznego Kina na Granicy, oprócz prezentacji nowego kina tego regionu Europy, tradycyjnie złożą się też sekcje tematyczne i retrospektywy – o dwóch z nich, prezentacjach dorobku reżysera Janusza Majewskiego i aktora Mariana Dziędziela piszemy w „Kinie” nr 4/24.
XXI Węgiel Film Festival
Wydarzenie dla studentów szkół filmowych i innych młodych polskich filmowców. Przez cztery dni w Katowicach pokazane zostanie ponad 20 krótkometrażowych produkcji z różnych zakątków świata.
12. Script Fiesta
Script Fiesta to nie tylko cztery dni bezpłatnych projekcji filmowych, paneli dyskusyjnych i wykładów mistrzowskich, ale przede wszystkim dwa konkursy scenariuszowe.
13. Animocje
13. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animocje odbędzie się w dniach 14-20 kwietnia w Bydgoszczy.
Timeless Film Festival
8 kwietnia startuje nowe wydarzenie na filmowej mapie Timeless Film Festival Warsaw. Impreza potrwa do 15 kwietnia.
15. LGBT+ Film Festival Poland
Przez czternaście lat LGBT+ Film Festival Poland wypracował status, markę i prestiż największego festiwalu o tej tematyce w Europie Centralnej i Wschodniej. W tym roku czas na jubileusz!
22. Tydzień Kina Hiszpańskiego
22. Tydzień Kina Hiszpańskiego odbędzie się w siedmiu miastach: Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu, Katowicach, Łodzi i Gdańsku.
27. MFF Zoom – Zbliżenia
W dniach 4-10 marca 2024 w Jeleniej Górze odbędzie się 27. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Zoom – Zbliżenia.